Zdrowe odżywianie

Borówki amerykańskie to nie tylko zdrowa przekąska

Słodkie i soczyste borówki są pyszną, nietuczącą przekąską. Zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, obniżają poziom cholesterolu i wspomagają trawienie. Borówki amerykańskie są dobre na: układ pokarmowy, układ odpornościowy, oczy i serce.

Borówki są bardzo zdrowe i smaczne owoce. Są słodkie i można je jeść na surowo, więc świetnie nadają się na przekąskę w ciągu dnia, a także na drugie śniadanie. Twardsze od truskawek i malin także są mniej podatne na zgniecenia.

Dlaczego borówki są zdrowe?

Owoce te mają wiele witamin, składników mineralnych i błonnika, a także zawierają przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem maleńkich cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami. Wytwarzanie wolnych rodników to proces naturalny, ale gdy organizm produkuje zbyt  wiele, mogą one uszkodzić zdrowe komórki. Bez pomocy przeciwutleniaczy nadmiar wolnych rodników może prowadzić do przewlekłych chorób, takich jak choroby serca, rak oraz schorzenia oczu.

Jakie są inne walory zdrowotne borówek?

Borówki zawierają naturalne substancje roślinne, które mogą mieć dodatkowe zalety dla zdrowia. Naukowcy twierdza, że antocyjany, które nadają borówkom granatowo-fioletowy kolor, prawdopodobnie pomagają zwalczyć sany zapalne w organizmie. Owoce zawierają także kwas elanowy, który według badaczy ma właściwości antyrakowe. Ze względu na zawartość błonnika borówki dobrze działają na układ trawienny. Zwiększona ilość błonnika w pożywieniu może też zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Zobacz również  Czy warto jeść nabiał na śniadanie?

Ile ich jeść?

Borówki mogą być jedną z zalecanych codziennie porcji owoców i warzyw, dostarczających witaminy c, błonnika, przeciwutleniaczy i innych roślinnych substancji chemicznych. Zalecana porcja to jedna szklanka.

Czy borówki mogą zaszkodzić?

Tak jak wszystkie owoce jagodowe, borówki mogą u osób wrażliwych wywołać relacje alergiczną. Osoby z alergią na tego typu owoce powinny unikać borówek lub przed ich spożyciem zasięgnąć porady lekarza.

Napisz komentarz