Pozostałe

Ciekawostki o kawie w kapsułkach do Nespresso

cafessima

Kawa, zwłaszcza ta w kapsułkach Nespresso, stanowi bezsprzecznie jeden z najbardziej lubianych napojów na świecie. To także symbol dzisiejszej kultury, który z porcelanowych filiżanek przeniósł się do papierowych kubków z firmowym logo. Na jej cześć powstają piosenki, filmy i wiersze. Co zatem warto jeszcze wiedzieć o tym fenomenalnym, czarnym napoju?

 

  1. Kawa nie odwadnia

Badacze wykazali, że kofeina spożywana w umiarkowanych ilościach nie jest moczopędna i tym samym – nie odwadnia. Co jednak oznacza „umiarkowana ilość”? Maksymalnie 3 porcje napoju dziennie, co w przeliczeniu na miligramy daje ich 600.

  1. Kawa wpływa na jakość i długość życia

Kawa posiada wiele zalet: dzięki przeciwutleniaczom eliminuje wolne rodniki, przyspiesza przemianę materii, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się choroby Parkinsona czy różnych chorób serca.

  1. Europejczycy największymi kawoszami

Spożycie kawy na Starym Kontynencie w skali roku wynosi 160 litrów na osobę, co równa się 4 filiżankom kawy na dzień. Rekordzistami w tej kategorii są Finowie – przeciętny mieszkaniec Finlandii pije rocznie aż 12-13 kg kawy!

  1. Aromat ma znaczenie…
Zobacz również  Jak truskawki pomagaja utrzymać dobre zdrowie?

Wykazano, że zapach kawy jest najbardziej rozpoznawalnym zapachem na świecie. Co więcej, odgrywa on znacznie większą rolę niż smak w ocenie jakości kawy.

5…. Ponieważ nie trwa długo

Palone ziarna kawy tracą swój aromat po około 2 tygodniach, a z kolei sam napój – już po około kilkunastu minutach.

  1. Kawa jako lekarstwo? To prawda!

Do XVII wieku w Anglii kawa była wykorzystywana jako lekarstwo m.in. na…alkoholizm. Wówczas można ją było nabyć wyłącznie w aptekach.

  1. Pierwsza kawiarnia w Polsce…

…powstała za Żelazną Bramą w Warszawie w latach 20. XVIII wieku. Kawiarnia zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych.

  1. Kawa wpływa na rezultaty podczas treningu

Udowodniono, że osoby pijące kawę przed treningiem osiągają lepsze wyniki niż te, które nacieszą się czarnym napojem dopiero po ćwiczeniach.

Artykuł opracowano we współpracy ze sklepem z kapsułkami-zamiennikami Nespresso – Cafessima.

Napisz komentarz