Jednym z najbardziej popularnych sposobów wspomagających odchudzanie jest słynna dieta 1000 kalorii. Jej zasady są z pozoru banalne. Możemy jeść to, na co mamy ochotę, istnieje tylko jeden warunek. W ciągu dnia nasz organizm może otrzymać maksymalnie 1000 kalorii. Dzięki temu można się spodziewać dość szybkiej utraty wagi. Zazwyczaj osoby wybierające ten sposób odchudzania się tracą około 1-2 kilo w ciągu tygodnia. Szybki efekt, czy jednak bezpieczny i długotrwały?

Sporym problemem związanym z taką dietą jest konieczność ciągłego przeliczania kalorii. Niektórzy szybko się zniechęcają, gdyż nie każdemu starcza cierpliwości na ciągłe odmierzanie i ważenie porcji. Po drugie aby ustalić dokładną wartość energetyczną posiłków, należy znać ich dokładny skał, a to nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić. Zdarza się też, że waga nie wskazuje zbyt dobrze masy danego produktu, stąd też kolejne problemy.
Innym problemem jest to, że dieta pozwala jeść wszystko to, na co mamy ochotę, ale przecież wybór odpowiednich składników takiej diety wcale nie jest zadaniem prostym. Dieta 1000 kalorii to dobre rozwiązanie dla tych, którzy są dokładni i cierpliwi, dzięki czemu odliczanie kalorii i ciągłe ważenie zjadanych produktów nie będzie dla nich zbytnim utrudnieniem. To dieta, którą mogą stosować ci, których praca nie wymaga zbyt wielkiej aktywności. Osoby, które wykonują ciężką pracę fizyczną nie mogą się przecież ograniczyć do 1000 kalorii na dobę, gdyż bardzo szybko odbije się to na ich zdrowiu.

Warto pamiętać o tym, ze 1000 kalorii to bardzo niewiele, zatem dieta taka powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem. Należy również uważać już po jej zakończeniu. Dlaczego? W czasie, w którym przyjmujemy tak niewielką ilość kalorii, nasz organizm automatycznie chroni się przed głodem i zwalania swój metabolizm. Gdy stracimy na wadze, bardzo często zaczynamy jeść normalnie, co dla organizmu nadal działającego na wolniejszych obrotach jest dużym szokiem i co, niestety, owocuje szybkim przybieraniem na wadze.

Napisz komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dieta glikemiczna – dla osób chcących kontrolować poziom cukru

Z roku na rok niebezpiecznie wzrasta liczba osób zagrożonych chorobą nazywaną cukrzycą. Z tego więc względu coraz większym zainteresowaniem cieszy...

Zamknij