Pozostałe

Jak wybrać idealny kieliszek do wina musującego

kieliszki do wina

Są takie chwile w życiu, kiedy chcemy świętować ważne dla nas wydarzenie. Jak wiadomo wino musujące idealnie nadaje się do zwieńczenia doniosłych chwil. Jednak nim podamy szampana zastanówmy się, w jakich kieliszkach go zaserwujemy, ponieważ ma to ogromne znaczenie.

W dzisiejszych czasach asortyment kieliszków do szampana jest oszałamiający. Jednak to nie znaczy, że zawsze można wybrać produkt dobrej jakości. Produkty, które możemy dostać np. w sklepie dedekor.pl wykonane są z wysokogatunkowego szkła, co pozwoli myć je w zmywarce. Zaoszczędzi to tam czasu oraz pieniędzy. Dodatkowo ich wygląd spełnia wszystkie pożądane cechy, które powinien posiadać kieliszek do wina musującego.

Przy wyborze kieliszków do szampana powinniśmy się kierować przede wszystkim ich wyglądem. Aby poczuć esencję szampana, jego smak i aromat przede wszystkim podawaj go w kieliszkach przeźroczystych. Doceń jego barwę oraz zobacz jak ulatują bąbelki. Idealne kieliszki do win musujących to tzw. flety, smukłe i zgrabne. Można je porównać do kształtu tulipana, gdyż lekko zwężają się ku górze. Taka prawidłowość pozwala na uchwycenie delikatnego zapachu szampana, który odczujemy tylko wtedy, gdy trunek jest skoncentrowany. Smukła czarka pozwala na skupienie się aromatu a my możemy odczuć intensywniej aromat i smak.Odpowiedniej długości nóżka trzyma się wygodnie w ręce, dzięki czemu nie ogrzewamy napoju.Kieliszków nigdy nie schładzamy przed podaniem i napełniamy je do maksymalnie 2/3 wysokości.

Zobacz również  Jabłka w najsłodszej odsłonie – pieczemy szarlotkę!

 

W ofercie oprócz fletów występują również kieliszki o szerokich czarkach. Ich prezencja to jedyny plus. Nie są one dobrym rozwiązanie, gdyż bąbelki bardzo szybko się z nich ulatniają. W ten sposób szampan traci swoje wartości smakowe.

 

Wielkość oraz kształt to wartości najbardziej znaczące w kieliszkach. Zarówno średnica czarki jak i kąt nachylenia ścianek decydują o odczuciach smakowych. Smukłe i długie kieliszki kierują napój na przednią część języka, która odpowiada za słodycz. Natomiast szerokie rozlewają trunek na boki, dając nam odczuć smak gorzki i kwaśny.

 

Idealny kieliszek to taki, który wydobędzie aromat wina oraz sprawi, że jego smak będzie bogaty. Prawdą jest, że dwa identyczne wina smakują inaczej z dwóch różnych kieliszków, dlatego przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Warto się zastanowić czy aby pięknie ozdobiony kieliszek będzie odpowiedni do picia trunków. Moim zdaniem ładnie wygląda tylko w kredensie za szybą.

Napisz komentarz