Zdrowe odżywianie

Wszystko, co warto wiedzieć o zielonej herbacie

zielona herbata

zielona herbataO właściwościach leczniczych zielonej herbaty można usłyszeć coraz częściej. Napój ten jeszcze do niedawna znany był przede wszystkim na terenie Japonii oraz Chin. Obecnie natomiast zielona herbata jest rozpowszechniona w wielu krajach na całym świecie, a jej picie przynosi wiele korzyści.

Japończycy są zdania, że to właśnie w zielonej herbacie tkwi tajemnica długowieczności. Co więcej, już wypijanie jednej filiżanki tego napoju dziennie pozwala na osiągnięcie niebywałej jasności umysłu oraz aktywności. Chińczycy z kolei z picia zielonej herbaty uczynili swego rodzaju rytuał, drogę, która ma prowadzić od osiągnięcia wewnętrznej harmonii, prostoty oraz spokoju ducha.

Zielona herbata chroni serce?

Liście zielonej herbaty zbierane są z tego samego krzewu, co herbata czarna. Sekretem jest jednak sposób samego przygotowania liści. Są one poddawane jedynie nieznacznemu parowaniu oraz osuszaniu, z ominięciem procesu związanego z więdnięciem oraz fermentowaniem. Dzięki temu zielona herbata w swoim składzie zawiera znacznie więcej cennych składników niż herbata czarna. Odznacza się również nieco innym aromatem.

Zobacz również  Jak pić i nie tyć?

Lecznicze właściwości zielonej herbaty wykorzystywane były już przed kilkoma wiekami, głównie w medycynie chińskiej oraz japońskiej. Naukowo zostało udowodnione, iż związki zwarte w tym napoju mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie wielu organów,
w tym między innymi na serce. Regularne picie zielonej herbaty pomaga stabilizować ciśnienie krwi, a także eliminować zwężanie naczyń krwionośnych, co bardzo często jest powodem udarów mózgu oraz zawałów serca. Systematyczne sięganie po ten napar sprzyja również obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi.

Jakie są jeszcze zalety picia zielonej herbaty?

Zielona herbata, jak się okazuje, ma nie tylko korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Napój ten reguluje także procesy trawienne oraz w doskonały sposób oczyszcza organizm ze szkodliwych związków oraz toksyn. Zielona herbata wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, które są pomocne przy neutralizowaniu działania kwasów żołądkowych. Szczególnie doceniane jest także działanie łagodzące zielonej herbaty, które zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i bierze udział w lepszym przyswajaniu wielu składników odżywczych.

Zobacz również  Przed czym chronią jabłka?

Niektóre związki zawarte w zielonej herbacie wykazują działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że napój ten może nie tylko chronić nasz organizm przed wolnymi rodnikami, ale również zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych.

Nie sposób nie wspomnieć także o działaniu pobudzającym oraz odprężającym zielonej herbaty. Napój ten wprawdzie zawiera w sobie kofeinę, ale działa ona znacznie wolniej oraz łagodniej niż ta, która znajduje się w kawie. Wypicie filiżanki zielonej herbaty pomoże nam skoncentrować się i lepiej przyswoić wiedzę.

Zielona herbata w swoim składzie zawiera witaminę A, B1, B2, K, PP, a także żelazo, potas, magnez, fluor oraz fosfor. Napój ten ceniony jest również za brak skutków ubocznych. Po napar z liści zielonej herbaty można więc sięgać tak często, jak tylko ma się na to ochotę.

Napisz komentarz